İlkfer Grup'a Hoşgeldiniz

ILKFER GRUP, dünya çapında denizcilik firmalarına ve endüstriye her türlü hizmeti vermek için kurulmuş bir şirket topluluğudur.Bünyesinde ,Gemi Kimyasalları,Gemı Yedek Parçaları,Gemı Yazılımları,Gemi Kalıbrasyonları,Yağ-yakıt analizleri,sektörel gelişimleri takip eden ar-ge şirketleri  bulunmaktadır.

VECOM HOLLAND firmasının, Türkiye temsilcisi olan firmamız, aynı zamanda, UNISERVICE INT. BV.’nin kurucu ortağıdır.Şirketimiz ürün hizmetlerini, BS EN ISO 9001 (sertifika no:14690) kalite standartlarına uygun olarak sunulmaktadır.

Şirketimiz 1989’dan beri denizcilik firmalarına ürün ve servis, havacılık, endüstri ve rafineri sektörlerine temel kimyasal maddeler, bakım ve koruma ürünleri, yedek parçaları, test kitleri ve deneyimini sunmaktadır.


Detay için "ilkfer.com.tr"

Müzemize Bekleriz

Denizciliğin teknolojik gelişimini gösteren Türkiye’deki ilk sivil Deniz Ticaret müzesi Tuzla’da açıldı.  ‘Aşk Gemisi’"Pasific Princess"in kamara tabloların da yer aldığı müzede 10 ülkeye ait 26 ticaret gemisinden 200 parça bulunuyor. Dünya ticaretinin yüzde 84’ü deniz yoluyla yapılırken, mavi sularda dolaşan gemilerin geçirdiği teknolojik değişim İLKFER Denizcilik Müzesi’nde anlatılıyor.

Hatıralarla dolu yılların sonrasında, milyarlarca  ton yükü bir limandan diğerine ulaştıran ticaret gemilerinin parçaları iki denizcinin girişimiyle korunuyor. Kullanımdan çıkarılan gemilerin getirildiği Aliağa’daki söküm tesislerinde İlker Meşe’nin özenle seçtiği parçalar, Tuzla’daki şirket binasının altında deniz sevdalılarıyla buluşuyor. Gemi makine mühendisi olan, 11 yıl dünyanın pek çok denizinde dolaşan İlker Meşe, gemi adamlarının en çok kullandığı ve hatıraları olduğu parçaları seçmeye çalışıyor. Müzenin en eski parçası 1925 yapımı bir ‘cayro pusula’. Dünyanın dönüş hareketini hesaplayarak denizcilere her zaman kuzeyi gösteren pusula, 100 yıl önce fırtınalı sularda pek çok deniz adamının hayatını kurtaran bir alet olarak tanımlanıyor. İlker Meşe, “Gemiler ruhu olan, içinde hatıraları barındıran bir araçtır. Kaptanlar ve Mühendisler,aslında duygularını ve hayallerini de aktarır seyir defterine. Gemi reisleri çocuklarının doğum haberini almıştır köprü üstündeki telefondan ya da bir gemi mühendisi sevdiği kadına evlenme teklif etmiştir aynı telefonla. Gemicilerin hatıralarının ve yaşadıkları duyguların sergilendiği bir müze kurmak istedik. Müzemizde gemi adamlarının duygularıyla beslenen gemilerin ruhu yaşıyor” dedi.

100 yıllık seyrüsefer 11 yıl denizlerde görev yapan gemi makine mühendisi İlker Meşe, “Aliağa’da gemiler sökülürken yaşanmışlıkların da söküldüğünü hissettim. Yok olmasını önlemek kadar gelecek kuşaklara denizciliğin teknolojik gelişimini göstermesi açısından da önemli olduğunu düşündüğümüz müzemizi bu amaçla kurduk... Müzeyi gezenler, denizciliğin 100 yıl içinde ne kadar hızlı ilerlediğini görürken eski gemilere saygı duyacak” dedi. Şirket ortağı,Gemı Makina Mühendisi Feramuz Aşkın ise, “Söküm tesislerinde gemilerin değerlerinin hurdaya gittiğini gördük. Kaptanın ‘Tornistan ’ komutunu makine dairesine ileten ve gemiyi büyük bir manevra ile kazadan kurtaran makine telgrafının, limana girildiğini anlatan düdüğün korunmasını istedik. Genç denizciler müzeye gelerek gemi teknolojisinin hayatlarını ne kadar kolaylaştırdığını görebilir” diye konuştu.

Müzedeki eserlerin bir kısmı Türkiye’de yapılan gemilerden sökülmüş parçalar... Japonya, Rusya, Norveç, İsveç,Polonya,Amerika, Almanya, İngiltere ve İtalya’da yapılan gemilerin de parçaları bulunuyor. Buhar kazanıyla çalışan Star of Venice’in kontrol paneli, Silver’ın mekanik yükleme tablosu, Agia’nın dürbün kutusu, Lady Rana sekstant (yıldızlara bakarak yol gösteren cihaz), Mesut Bey’in çanı, Comet’in ışıldağı, Aşk Gemisi Pasifik Prensesi’nin kamara tabloları, Volgabat 115’in harita masası müzeyi gezenleri eskiye götürüyor. Ayrıca İlker Meşe’nin 1979’da görev yaptığı ‘Kocaeli’ gemisinde çıkardığı haftalık gazeteler ile Türk armatörlerin kullandığı baca forsları da müzede.

En Son Eklenen Kitaplar

Sanat Galerimizi Gördünüz mü ?

İLKFER GRUP

post-img
post-img
post-img
post-img
post-img
post-img
post-img
post-img
post-img